Rosja w krajach ASEAN – odcinek p.t. Mjanma.
Pełniący funkcję głowy Patriarchatu Moskiewskiego, Arcybiskup Sergiusz, będący zarazem Arcybiskupem pierwszego Egzarchatu rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Azji Południowo wschodniej, będzie miał już niebawem „swój” kościół w byłej stolicy Mjanmy Rangun.…
Laos – Festiwal Ryżu
Prowincja Xieng Khouang w północnym Laosie zorganizuje Festiwal Khao Kai Noi w dniach 25-30 listopada, świętując regionalną specjalność – kleisty ryż (“sticky rice”) Khao Kai Noi. Ta aromatyczna i wysokiej…
by Bartek Wąsik
Kambodża wspiera turystykę
Od października 2024 r. Kambodża wprowadziła bezwizowe podróże dla 11 krajów, w tym Tajlandii, Wietnamu, Indonezji, Malezji i Seszeli. Ten ruch ma na celu wzmocnienie sektora turystycznego Kambodży poprzez ułatwienie…
by Bartek Wąsik
106 lat Niepodległości świętowane na Jawie.
W tym roku po raz trzeci Fundacja Suara Polonia Indonesia (Glos Polonii Indonezji) zorganizowała kameralne obchody rocznicy Niepodległości pod szyldem „3-rd Festival Polonia Indonesia”. Fundacja założona między innymi przez „indonezyjskich”…
Nowe inicjatywy turystyczne w Laosie
Rząd Laosu przedstawił plany na poprawę i zwiększenie turystyki w Luang Prabang. Laos bije rekordy odwiedzających go, z ponad 1,7 miliona turystow odnotowanych w pierwszych dziesięciu miesiącach roku, prawie dwukrotnie…
by Bartek Wąsik
KAPeWu – Kwartalnik Azja Południowo Wschodnia Nr.2 – stał się Faktem!
W minionym tygodniu po „mocno – lekkim” wakacyjnym poślizgu, światło dzienne ujrzał drugi numer naszego firmowego Think Tankowego kwartalnika KAPeWu. Kwiecień, Maj i Czerwiec w krajach ASEAN + TL w…
Ketut Sunaka – legenda ze srebrnej wioski na wyspie Bali.
Był rok 2010. Nasz Balijski przyjaciel Agung Putra powiedział pewnego dnia : “Jeśli chcecie kupić tanio srebrną biżuterię wyrabianą tutaj na Bali, musimy pojechać do wioski Celuk.” Następnego dnia odbyliśmy ciekawą wycieczkę na skuterach do…
17 VIII – Merdeka znaczy Niepodległość – Rocznica Proklamacji Niepodległości.
Wczoraj Indonezja obchodziła swoje „nieokrągłe”, 79-te urodziny. 17 VIII 1945 roku przyszły pierwszy Prezydent Republiki, Sukarno wraz ze swoim V-ce Muhammadem Hatta, odczytali w jawajskiej Dżakarcie proklamację powstania nowej niepodległej…
Wydarzyło się – Indonezja – Lipiec – 2024
Lipiec zaczął się na stołecznej wyspie od nie pierwszego już w tym roku, wyłowienia kolejnych, tym razem 30-tu rozbitków, próbujących przeskoczyć na falach oceanu indyjskiego z Jawy na należącą do…
Chińskie miasto w chińskim mieście.
Bardzo często podczas wizyt w Singapurze, odwiedzający to miasto turyści i podróżnicy dziwią się, że w mieście, w którym głownie mieszka ludność chińska, jest ‘Chinatown- chińskie miasto’. W mieście, w…
by Bartek Wąsik
Dekalog ASEAN czyli Nie wzywaj imienia Pana Boga nadaremnie.
W Malezji głośnio było ostatnimi miesiącami w temacie „bluźnierczych skarpetek” jakie pojawiły się w sklepach na półwyspie malajskim. Kontrowersyjne skarpetki z nie mniej kontrowersyjnym napisem “Skandal Allaha”, które pojawiły się…
Dwa kraje bloku ASEAN w pierwszej 10-tce ulubionych destynacji turystycznych muzułmanów w roku 2024.
Od ośmiu lat co roku sporządzany jest światowy ranking ulubionych i najpopularniejszych wśród turystów muzułmańskich, wybranych kierunków na zagraniczne wakacje. W tegorocznym rankingu Światowego Indeksu Podróżniczego Muzułmanów (GMTI) na dwóch…
Fenomen pięciu płci u Bugisów z wyspy Sulawesi (Celebes)
Krótka historia ludu Bugis Grupa etniczna Bugis, do której należę, wywodzi się z pnia Deutero Malajskiego, który pojawił się na Archipelagu Indonezji wraz z pierwszą falą migracji z kontynentu azjatyckiego,…
Kambodża – Korea Południowa – partnerstwo
Rząd w Phnom Penh zaproponował stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej jedynie dla firm z Korei Południowej. Podczas Forum Biznesowego Kambodża- Korea Południowa w Seulu, khmerski premier Hun Manet zaproponował stworzenie środowiska,…
by Bartek Wąsik
Wydarzyło się – Indonezja – Kwiecień – 2024
Ze sporym poślizgiem oddajemy w wasze ręce kolejny raport miesiąca z Archipelagu Indonezja. Tym razem na warsztat powędrował miesiąc kwiecień, podczas którego w Indonezji jak łatwo się domyśleć, miało miejsce…
UWAGA – Pierwszy polski Periodyk z & o Regionie Azji południowo wschodniej.
Oddajemy w wasze ręce pierwszy numer kwartalnika KAPeWu – Kwartalnik Azja Południowo Wschodnia, pierwszego polskiego magazynu traktującego o tym co w trawie piszczy w krajach ASEAN od Birmy po Timor…
Wietnam – ceny kawy pozostaną na wysokim poziomie.
Wietnam to drugi największy na świecie producent kawy, a zarazem lider produkcji kawy typu “robusta”. Tegoroczne zbiory mogą byc niższe niż zazwyczaj, z powodu złej pogody, a na dodatek rolnicy i…
by Bartek Wąsik
Przygotowania do khmerskiego nowego roku
W Królestwie Kambodży trwają przygotowania do nadchodzącego nowego roku. W tym roku będzie on uroczyście obchodzony w dniach 13-14 kwietnia. Rząd w Phnom Penh zarządził jak co roku czterodniową przerwę świąteczną, która potrwa do 16 kwietnia. Administracja…
by Bartek Wąsik
Laos, Kambodża i Wietnam- współpraca turystyczna.
Podczas spotkania ministrów Królestwa Kambodży oraz Socjalistyczno-ludowych Republik Laosu i Wietnamu, odbywającego sie wietnamskim Sajgonie (Ho Chi Minh City), postanowiono o zacieśnieniu współpracy turystycznej pomiędzy trzema krajami. Projekt pod nazwą: ‘Jedna podróż, trzy cele’ (‘One journey, three…
by Bartek Wąsik
Laotanski kryzys edukacyjny
Prowincja Bokeo, w północno zachodnim Laosie, to najmniejsza laotańska prowincja znajdująca się w słynnym ‘złotym trójkącie’ na terenach gdzie zbiegają się granice Laosu, Mjanmy (Birmy) i Tajlandii. Prowincję tę zamieszkuje jedynie 200 tysięcy ludzi, rozsianych po mniejszych większych górskich wioskach i miasteczkach. Lokalne…
by Bartek Wąsik
Jak Indonezja wkroczyła w nowy rok … czyli co wydarzyło się w styczniu na Archipelagu?
Stało się. Oto przed Wami pierwszy raport miesiąca roku pańskiego 2024-tego. I jak to już bywa w brzydkim zwyczaju ostatnich miesięcy … z dwudziestodniowym poślizgiem. A więc przejdźmy do razu…
Chiang Mai – od handlu drewnem do wieku cyfrowego nomada.
W ostatnim ćwierćwieczu miasto Chiang Mai stało się niezwykle popularne pośród ekspatów i turystów. Stolica kulturalna Północnej Tajlandii stała się nawet domem dla licznych fachowców z Zachodu pracujących w ościennych krajach i wracających do swoich rodzin podczas weekendów i wakacji.…
Przesądy wokół Chińskiego Nowego Roku
Chińczycy to jeden z bardziej przesądnych narodów świata. Bartek Wąsik zabiera nas w podróż po najważniejszych wierzeniach związanych z rozpoczynającym się 10 lutego 2024 Chińskim Nowym Rokiem - Rokiem Smoka.
by Bartek Wąsik
Indonezja w grudniu 2023 czyli co wydarzyło się na archipelagu..
Czas na ostatnie indonezyjskie podsumowanie miesiąca w roku 2023-cim. Nie będzie to jednak jeszcze zamykającą rok garść statystyk, ponieważ te pojawiać się będą sukcesywnie, nieco później w pierwszym kwartale nowego…
Balijskie wesele. Zaślubiny dwóch rodzin.
Ślub w tradycji balijskiej to wielkie wydarzenie, gdzie związek dwojga ludzi to tylko pretekst do nawiązanie nowej relacji i budowy aliansu z całą rodziną współmałżonka. To tworzenie sieci formalnych zależności…
4. Poland Festival w Indonezji
W Indonezji odbywa się Poland Festival – 4. edycja imprezy, którą w 2019 zainicjował współtwórca naszego Think Tanku, Bartek Wąsik. Obecnie głównymi organizatorami są: Ambasada Polski w Indonezji oraz PAIH,…
Ballada o Batiku
Na początku miesiąca Indonezja po raz 15-ty z kolei obchodziła Narodowy Dzień Batiku znany powszechnie w urzędowym języku bahasa Indonesia jako Hari Batik Nasional. Jak sama nazwa Święta wskazuje, dzień…
Buddyjscy mnisi nowicjusze na moście U Bein
Najdłuższy na świecie most z drewna tekowego w Amarapura. Amayabuya (ang. Amarapura) – przedmieście miasta Mandalaj w Mjanmie, nad rzeką Irawadi (Mjanma, Azja), ma ok. 40 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłu jedwabniczego i rzemiosła – głównie wyroby z brązu. Amayabuya była dawniej samodzielnym…
Zapomniana wojna indonezyjskich Papuasów.
Na przestrzeni wieków rozsiane po świecie grupy etniczne na wszystkich bez wyjątku kontynentach, tworzyły unikalne, endemiczne stroje regionalne, odróżniające je od sąsiadów dalekich i bliskich, znanych, mniej znanych i absolutnie…
Noken
Noken – wielofunkcyjna torba wykonywana techniką wiązania lub wyplatania z łyka lub liści przez ludność zamieszkującą prowincje Papua i Papua Zachodnia we wschodniej Indonezji. Na terenie obu prowincji wyróżnia się przynajmniej 250 grup etnicznych. Techniki wyrobu toreb…
Tatuaże Iban
Prezenty od duchów, czyli tradycja tatuaży w plemieniu Iban na Borneo. Na Borneo, w głębi lasów tropikalnych i wojen między różnymi plemionami łowców głów wykształcił się niegdyś zwyczaj ozdabiania ciała…
BATAK SUMATRA
Moje pierwsze skojarzenie z wyspą Sumatra to hasło ”Batak”. Sześć grup etnicznych zwanych potocznie Batakowie zamieszkuje północną cześć Sumatry z epicentrum wokół jeziora Toba. Ludzie Batak nie poddawali się Islamizacji…