Krótka historia ludu Bugis
Grupa etniczna Bugis, do której należę, wywodzi się z pnia Deutero Malajskiego, który pojawił się na Archipelagu Indonezji wraz z pierwszą falą migracji z kontynentu azjatyckiego, głównie z terenu dzisiejszych Chin.
Sama nazwa grupy etnicznej Bugis, wywodzi się natomiast z połączenia dwóch słów “To” (ludzie) oraz “Ugi” (Ugi-Postać historyczna), które z czasem ewaluowały w formę Bugis, oznaczającą lud Bugisów.
Wróćmy jednak na chwilę do członu “Ugi”, pochodzącego od pierwszego chińskiego władcy królestwa Pammana, leżącego w dzisiejszej regencji Wajo. Władca ów zwał się Sattumpugi, jego poddani z dumą tytułowali się jako “Ugi”, czyli ci, którzy podążają wiernie za królem La Sattumpugi.
Król La Sattumpugi miał córkę o imieniu We Cudai. Księżniczka poślubiła Sawerigading’a, ze związku, z którego na świat przyszedł syn La Galigo. Ten z kolei do historii Bugisów przeszedł jako autor najważniejszego dzieła, opisującego między innymi tradycję ludu Bugisów.
Dzieło nazwane od imienia autora „I La Galigo” jest również najbardziej kompletnym oraz obszernym dziełem epoki opisywanego w nim regionu, gdyż zajmuje ponad 9000 stron. Część “I La Galigo” traktująca szczegółowo o tradycji bugiskiej znana jest jako Sawerigading Opunna Ware. Historie zawarte w Sawerigading Opunna Ware nie traktują jednak tylko i wyłącznie o kulturze i tradycji Bugisów (np. tych z okolic Luwu), ale również o innych ludach i plemionach zamieszkujących wyspę Sulawesi (Celebes), takich jak na przykład Kaili, Gorontalo oraz Buton.
Społeczność Bugisów z czasem rozrosła się i podzieliła na wiele mniejszych królestw, które na przestrzeni wieków wykształciły swoją własną kulturę, języki, prawo oraz rządy. Dziś, w czasach nowożytnych, ludzie określający się jako Bugisi zamieszkują w skupiskach kilka regionów wyspy Sulawesi. Najczęściej spotkać ich można w okolicach Luwu, Bone, Wajo, Soppeng, Sidrap, Pinrang, Sinjai, oraz Barru. Według szacunków indonezyjskiej rządowej agencji statystycznej w Indonezji w roku 2010 żyło 6,359,700 osób określających samych siebie jako Bugisi, co stanowiło 2.69 % populacji całej Indonezji. I to by było na tyle tytułem wstępu, a teraz przejdźmy do „dania głównego”.
… więcej przeczytasz w najnowszym Magazynie KAPeWu. Pierwszy numer GRATIS dla każdego nowego subskrybenta naszego kanału YOUTUBE. Zasubskrybuj daj znać i do przeczytania!