Wczoraj Indonezja obchodziła swoje „nieokrągłe”, 79-te urodziny. 17 VIII 1945 roku przyszły pierwszy Prezydent Republiki, Sukarno wraz ze swoim V-ce Muhammadem Hatta, odczytali w jawajskiej Dżakarcie proklamację powstania nowej niepodległej Republiki.
Nie była ona wszak jeszcze tożsama z pełną suwerennością aspirującego do niepodległości nowego państwa, ponieważ krwawe walki i utarczki z Holendrami trwały w różnych zakamarkach archipelagu do początku lat 50-tych.
Tym nie mniej, sierpniowa proklamacja niepodległości była pierwszym milowym krokiem na drodze do powstania niepodległego Państwa, jakim była, jest … i mniemy nadzieję długo jeszcze będzie, Republika Indonezja.
Tegoroczne, 79-te urodziny Republiki Indonezji mają jeszcze jeden dodatkowy i szczególny wymiar, ponieważ właśnie w tym roku Republika przenosi swoją formalną stolicę z jawajskiej Dżakarty na Borneo, do nowo powstającego miasta Nusantara.
Nusantara w języku bahasa Indonesia oznacza Archipelag, co pasuje, jak ulał i najbardziej trafnie i idealnie oddaje charakter państwa położonego na 17 tysiącach wysp i wysepek.
Sprawujący ostatnie miesiące swojej dwukadencyjnej prezydentury Joko Widodo, zwany potocznie Jokowi’m, postawił siebie za punkt honoru „odpalenie” nowej stolicy jeszcze przed formalnym przekazaniem władzy jesienią tego roku Prezydentowi Elektowi generałowi Prabowo Subianto.
Nusantara podobnie jak inne wielkie projekty tego świata ma swoich gorących zwolenników i zagorzałych przeciwników, jednak czy to się komuś podoba czy nie, miała wczoraj swoją formalną inaugurację, jako nowa stolica zamieszkanej przez 280 milionów mieszkańców Republiki Indonezja.
Tegoroczny slogan niepodległościowego święta, ukuty na czas obchodów tej szczególnej 79-tej rocznicy Proklamacji Niepodległości brzmi: „Nusantara Baru – Indonesia Maju”, co znaczy ni mniej ni więcej jak – „Nowa stolica Nusantara – Indonezjo Naprzód!”
Chociaż nowe miasto Nusantara, wyłania się dopiero powolnie z borneańskiej dżungli stawiając swoje pierwsze kroki na mapie Indonezji, minister turystyki Sandiaga Uno zapowiedział już otwarcie ruchu turystycznego dla lokalnych i zagranicznych turystów, chcących odwiedzić nową stolicę Indonezji.
Zdaniem ministra, tradycyjne wioski położone na skraju borneańskiej dżungli i morza Celebes powinny stać się niebawem turystycznym magnesem dla wszystkich ciekawych Archipelagu Nusantara.