Czas na ostatnie indonezyjskie podsumowanie miesiąca w roku 2023-cim. Nie będzie to jednak jeszcze zamykającą rok garść statystyk, ponieważ te pojawiać się będą sukcesywnie, nieco później w pierwszym kwartale nowego roku.
Na początku grudnia zakończyła się na Jawie pierwsza w historii Indonezji impreza FIFA rangi Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Mecz finałowy imprezy U17 WC rozegrano w mieście Solo. Naprzeciwko siebie stanęły ekipy Niemiec i Francji. Po regulaminowych dwóch połowach na tablicy widniał wynik 1:1, co w ostateczności doprowadzało do rzutów karnych, które lepiej i co najważniejsze szczęśliwiej wykonywali Francuzi. Puchar Świata FIFA młodzieżowców poleciał do Paryża.
Zalatany jest również Prezydent Indonezji. Ostatnia prosta Joko Widodo, który być może już za miesiąc zostanie zdetronizowany, wygląda imponująco. (Piszę „być może” ponieważ tylko wygrana jednego z trzech kandydatów w pierwszej turze wyborów 14.II.2024 pozbawi Jokowi korony już w lutym. Jeśli dojdzie do drugiej tury, najważniejszy fotel w Republice nie zmieni właściciela do drugiej tury, która planowana jest na końcówkę lipca a po której kolejny miesiąc z okładem komisje będą liczone glosy.)
Tak więc, Jokowi odwiedził w grudniu Katar, gdzie wziął udział w Panelu COP28. Prezydent RI wypowiedział się na nim jednoznacznie w kwestii możliwości osiągniecia przez Indonezję poziomu emisji CO2 Net Zero do roku 2060.
Zdaniem Joko Widodo Indonezja by osiągnąć ten cel, potrzebuje inwestycji rzędu 1 tryliona dolarów amerykańskich, co robi duże a nawet zbyt duże wrażenie!
Skoro już napoczęliśmy danie z wyborów prezydenckich, warto wspomnieć kilka istotnych wrzutek polityków z drugiej debaty, w której udział wzięli kandydaci na V-ce.
Duet Prabowo-Gibran konsekwentnie wabi wyborców populistycznymi posiłkami dla dzieci, niczym we wczesnych latach 90’tych Jacek Kuroń „zupami kuroniówkami”. Generał obiecuje codzienny darmowy posiłek dla każdego ucznia w Indonezji oraz codzienną porcję świeżego mleka dla każdej Indonezyjki w ciąży.
Mniej populistyczne, ale nie mniej odważne deklaracje wygłosił Vice duetu Anies-Muhaimin. Były gubernator miasta stołecznego Jakarta zapowiada, iż poważnie rozważa przerwanie kosztownego i nieuzasadnionego do końca projektu, nowej stolicy republiki, miasta Nusantara na wyspie Borneo. Natomiast trzeci duet prezydencki, Ganjar & Mahfud niczym w grudniu nie zaskoczył.
Bali doliczyło się okresie okołoświątecznym i około noworocznym jednego miliona pasażerów na lotnisku Ngurah Rai w Denpasar. Najtłoczniejszym dniem okazał się 22.XII, kiedy to licznik wykręcił 70 tysięcy indywidualnych wlotów i wylotów na i z wyspy Bogów.
Bali już zaciera ręce na rok 2024, a to między innymi dlatego, iż od 1-szego stycznia, ceny wstępu do wszystkich świątyń i obiektów turystycznych wzrastają nawet o 100 %. Za możliwość podejścia do zdjęcia z popularnym makakiem w Monkey Forest w Ubud zapłacić trzeba będzie 70 000 rupii (5$). Samo zdjęcie z Makakiem to kolejne 5 $ ☺
Co więcej, potwierdzono ostatecznie nowy podatek turystyczny wysokości 150 000 rupii, podatek, który wymyslił i zatwierdził słynny Gubernator wyspy Wayan Koster, a który to pobierany będzie od każdego przybysza na wyspę już od 14.II 2024. Zbieżności z Walentynkami przypadkowa.
Minister Turystyki Indonezji Sandiaga Uno podał z zadowoleniem, iż archipelag odwiedziło w roku 2023-cim 11 milionów turystów. To o 2,5 miliona więcej, niż zakładano w na początku roku. Sandiaga Uno przewiduje, iż w 2024 do Indonezji przyleci 14 milionów gości.
Na początku grudnia na Sumatrze doszło do tragicznej erupcji wulkanu, położonego niedaleko miasta Padang na środkowym zachodzie wyspy. Góra, która utrzymywała stan permanentnej podwyższonej aktywności bez przerwy od roku 2011, przebudziła się na dobre 3-ciego grudnia. Na skutek wystrzelenia popiołów wulkanicznych na ponad 3000 metrów w górę, na zboczach wulkanu utknęło 75 wspinaczy amatorów, Niestety 24 spośród nich nie udało się uratować.
To największa tragedia pod góra Marapi od 45 lat. W roku 1979 pod tą samą górą, śmierć poniosło ponad 80 osób.
W grudniu opublikowano ranking najlepszych uczelni państwowych w krajach ASEAN. W pierwszej dwudziestce znalazło się aż ośmiu przedstawicieli Indonezji. Najwyżej, bo na 3-cim miejscu uplasował się Institut Pertanian z Bogor (akademia rolnicza), na 11-tym miejscu znalazł się UI – Universitas Indonesia z Depok (Jakarta) a na 12-tym Institut Teknologi z Bandung.
W ostatnich miesiącach Indonezja coraz częściej zmaga się ze zjawiskiem pod tytułem nielegalna emigracja. Regionem najbardziej narażonym na inwazję emigrantów jest tradycyjnie północna cześć Sumatry a konkretnie prowincja Aceh. To do jej brzegów przypływa regularnie coraz więcej lodzi z bezpaństwowcami Rohingya, którzy za pośrednictwem przemytników z portu Cox’s Bazar w Bangladeszu, nabywają stare łodzie na których wyruszają w podróż w jedna stronę. Prezydent Joko Widodo twierdzi, iż nie ma w prawie międzynarodowym przepisów nakazujących Indonezji przyjmowanie nieograniczonej liczby uchodźców. Indonezja nie sygnowała „Konwencji w sprawie uchodźców” z 1951 roku.
I na koniec dwa newsy ze świata biznesu. Tik Tok, któremu kilka miesięcy temu zakazano prowadzenia w Indonezji działalności komercyjnej (sprzedaży online), powraca i to nie byle jak, a w wielkim stylu. Tik Tok połączył bowiem siły z gigantem GoTo (Gojek – taksówki motorow/ Tokopedia – największa platforma sprzedażowa) i zainwestuje w tą fuzję 1,5 miliarda dolarów. Drugi biznes news również linkuje do Państwa Środka. Chiński Wuling rozpoczął promocje nowego auta elektrycznego Wuling Binguo EV. Estetyczne i niewielkie auto, przejedzie na pełnym ładowaniu 333 kilometry i ma kosztować tylko-aż 23 tysiące dolarów. W roku 2023 na 33 tysiące Wulingow sprzedanych w Indonezji, 17 tysięcy to auta EV. I to by było na tyle. Do usłyszenia w roku 2024-tym.