Photo by Pang Yuhao on Unsplash
Indonezja Kraj Malezja Singapur Społeczeństwo Tajlandia Życie w Azji

Najlepsze uniwersytety w Azji Południowo-Wschodniej

Przed drugą wojną światową w regionie działały tylko cztery uniwersytety, a poziom analfabetyzmu wynosił ponad 50 %. Dziś prężnie funkcjonują tu dziesiątki uczelni, w tym uniwersytety o wysokiej pozycji w światowym rankingu, chętnie wybierane przez studentów z Zachodu.

Uniwersytet Santo Tomas w Manili założony przez Hiszpańskich mnichów w 1611 roku jest najstarszą uczelnią wyższą w całym regionie. Dziś uczy się tam ponad 40 tysięcy studentów, a personel akademicki przekracza dwa tysiące nauczycieli.

https://www.ust.edu.ph

Uniwersytet Indonesia zajmuje 248 miejsce na swiecie. Uniwersytet polozony jest w mieście Depok wcielonym obecnie do wielkiej aglomeracji Dżakarty został założony w 1924 roku, ale swoje początki datuje na rok 1851 kiedy rząd Holenderskich Indii Wschodnich założył szkołę medyczną, która szkoliła okres Jawajczyków na pielęgniarzy przez okres dwóch lat. W 1875 studia lekarskie trwały już siedem lat i absolwentom uczelni nadawano tytuł doktora medycyny.

Dziś Uniwersytet Indonezja jest najbardziej prestiżową uczelnią na całym archipelagu indonezyjskim. Pod opieką ponad dwóch i pół tysiąca pracowników akademickich studiuje tam 45 tysięcy studentów.

https://www.ui.ac.id

Uniwersytet Yangon w starej stolicy Mjanmy został założony w 1978 roku jako filia uniwersytetu w Kalkucie. Uniwersytet Yangon kończyli czołowi generałowie i politycy birmańscy XX wieku. Moja ulubiona postać, premier i prezydent Birmy – komandor Ne Win – należy do wybitnych absolwentów tej kuźni elit birmańskich. Motto uczelni “There’s no friend like wisdom“ brzmi nad wyraz sarkastycznie zważywszy na poziom destrukcji całego kraju jaki zgotował Ne Win i inni czołowi absolwenci uniwersytetu. Ne Win może współzawodniczyć z prezydentem Mugabe w Zimbabwe o palmę pierwszeństwa w skutecznym rujnowaniu własnego kraju w skali całego globu.

https://www.uy.edu.mm

Pierwszy Uniwersytet regionu, który został założony przez lokalny rząd to Uniwersytet Chulalongkorn powstały w 1917 roku. Uczelnia w Bangkoku położona blisko Pałacu Królewskiego cieszy się do dnia dzisiejszego wielkim prestiżem w regionie i zajmuje 224 miejsce w światowym rankingu. Na uniwersytecie zdobywa tytuły akademickie 70 tysięcy studentów i magistrów.

Narodowy Uniwersytet Singapuru NUS zajmuje w najnowszym rankingu QS* 11 pozycję na świecie i pierwszą w Azji Południowo-Wschodniej.

fot. RENDY ARYANTO/VVS.sg / facebook.com/nus.singapore

Korzenie NUS sięgają roku 1905, kiedy powstała szkoła medyczna pod nazwą King Edward VII College of Medicine. Lata przedwojenne i okres odzyskania wolności przez Federacji Malezji i Singapuru w 1960 roku to okres kilkukrotnych metamorfoz, które w roku 1980 wyłoniły obecny kształt uniwersytetu. Od 9 lat NUS utrzymuje się w pierwszej dwudziestce najbardziej prestiżowych uczelni świata.

Do najsłynniejszych absolwentów, którzy mieli przewodni wpływ na rozwój całego regionu należą pierwszy premier Singapuru Lee Kuan Yew i charyzmatyczny premier Malezji Mahathir Mohamad.

Opłata dla cudzoziemców za rok studiowania na NUS wynosi ok 13,200 dolarów amerykańskich.

https://nus.edu.sg

Uniwersytet Techniczny Nanyang w Singapurze zajmuje w rankingu QS 19 pozycję na świecie i drugie w Azji Południowo-Wschodniej.

Uniwersytet został założony w 1981 roku w celu kształcenia inżynierów. Obecnie oprócz kadry inżynierów UTN kształci naukowców przedmiotów ścisłych, lekarzy, socjologów i nauczycieli. Współpracuje z wielkimi firmami technologicznymi jak Volvo, czy Alibaba na polu robotyzacji, sztucznej inteligencji i czystej energii. Dwie trzecie kadry akademickiej to cudzoziemcy.

https://www.ntu.edu.sg

Uniwersytet Malaya w Kuala Lumpur to najstarszy i najlepszy uniwersytet w Malezji, zajmuje 70 miejsce w rankingu.  

Uczelnia założona w 1905 roku była wówczas pilną inwestycją edukacyjną mającą kształcić pierwszych lekarzy. Na uniwersytecie studiuje obecnie trzydzieści tysięcy studentów.

https://www.um.edu.my/

Universiti Putri Malaysia w Serdang – drugi Malezyjski uniwersytet pod względem prestiżu zajmuje 123 miejsce na świecie. Uniwersytet w pobliżu stolicy Malezji został założony w 1971 roku. W roku 2022 uczyło się tam ponad dwadzieścia dziewięć tysięcy studentów. Miasteczko uniwersyteckie mieści się 30 km od centrum Kuala Lumpur.

https://upm.edu.my

Malezyjski Uniwersytet Narodowy w Bandar Baru zajmuje 129 miejsce na świecie 30 w całej Azji. Uniwersytet został założony w 1970 roku. Miasteczko uniwersyteckie w Bandar Baru mieści się godzinę jazdy samochodem od stolicy Malezji.

https://www.ukm.my/portalukm

Universiti Sains Malaysia na wyspie Penang  zajmuje 143 miejsce na świecie i w Azji Południowo Wschodnie.

Założona w 1969 roku na tropikalnej wyspie Penang słynie z kształcenia lekarzy i biologów. Ponad 15 procent studentów to obcokrajowcy.

http://www.usm.my

Universiti Teknologi Malaysia w Johor Bahru zajmuje 203 miejsce na świecie. Uniwersytet zwany jako UTM został założony w 1972 roku w drugiej aglomeracji Malezji.

https://www.utm.my/

Uniwersytet Gadjah Mada w Yogyakarta  zajmuje 231 miejsce na świecie i w Azji Południowo Wschodniej. Jest to najbardziej renomowany i najstarszy uniwersytet w Indonezji założony w 1949 roku, w czasie ostatnich miesięcy walki o niepodległość. Tylko około 2 procent studentów to cudzoziemcy, pomimo programów studiów w języku angielskim na kilku fakultetach. 

https://ugm.ac.id/en

Instytut Technologii Bandung w Zachodniej Jawie zajmuje 235 miejsce na świecie i od kilku lat systematycznie pnie się w rankingach zdradzając rosnący potencjał naukowy czwartego najludniejszego kraju świata. Jest to kuźnia talentów zasilająca liczne indonezyjskie startupy. Instytut Technologii w Bandung ma swoje korzenie w Wyższej Szkole Technicznej założonej w 1920 roku przez Holenderską administrację kolonialną.

https://www.itb.ac.id/faculties-and-schools

Uniwersytet Mahidol w Bangkoku zajmuje 256 miejsce na świecie i jest to druga uczelnia pod kątem prestiżu w Tajlandii.

fot. mahidol.ac.th

Mahidol został założony w 1943 roku i ma wzorową reputację w kształceniu lekarzy i stomatologów. Poza Bangkokiem uczelnia ma swoje miasteczka studenckie i kilka wydziałów w pobliskich miastach, jak Samut Prakan, Kanchanaburi, Nakhon Sawan i na granicy z Kambodża w mieście Amnat Chaoren.

https://mahidol.ac.th

Uniwersytet Brunei Darussalam zajmuje 256 miejsce razem z Mahidol. Uniwersytet w Brunei założono w 1985 roku i dziś uczy się tam ponad trzy tysiące studentów, co czyni go najmniejszą uczelnią na naszej liście.

https://ubd.edu.bn/

Taylor’s University – najlepszy prywatny uniwersytet w Malezji zajmuje 284 miejsce na świecie. Uczelnia uzyskała status uniwersytetu w 2010 roku, a jako koledż istniała już od 1969 roku.

https://university.taylors.edu.my/en.html

QS* World University ranking