Tajlandia, co z uwagi na opinię królestwa jako kraju o stosunkowo swobodnych by nie rzec lekko rozwiązłych obyczajach, wydawać się może wcale nie aż tak oczywiste, stanie się (dopiero?) od stycznia 2025, trzecim krajem w Azji, który prawnie akceptował będzie małżeństwa tej samej płci. Przed Bangkokiem podobne prawo wprowadził już Nepal i Tajwan. Tajpej wdrożył prawną akceptację małżeństw LGBTQ+ już w maju 2019, zaś Katmandu w kwietniu tego roku.
Chociaż projekt ustawy tworzącej nowe prawo został oficjalnie ogłoszony przez Gazetę Królewską „Royal Gazete”, a sama ustawa przeszła przez Izbę Reprezentantów oraz Senat odpowiednio w kwietniu i czerwcu tego roku a także co najważniejsze, we wrześniu uzyskała konieczne do wejścia w życie poparcie Krola Maha Vajiralongkorna, do pełni szczęścia osób LGBTQ+ czekających na ślub, brakuje jeszcze ustawowych 120 dni na uprawomocnienie się nowych przepisów.
Do najważniejszych obszarów jakie podejmuje nowa ustawa należą przede wszystkim pełne prawne, finansowe i medyczne prawa przysługujące partnerom wstępującym w związek małżeński. Ustawa zmieniła również kodeks cywilny Królestwa, zastępując dotychczasowe terminy „mężczyźni i kobiety”, zwrotami płciowo neutralnymi, takimi jak „indywidualny”.
Obok Króla swoje zadowolenie z nowej ustawy wyraził również premier Tajlandii Paetongtarn Shinawatra. Kierowany przez niego Rząd z partią Pheu Thai na czele, uczynił od samego początku sprawowania władzy, równość małżeńską jednym ze swoich głównych celów.
W Tajlandii pomimo wspomnianej wcześniej obiegowej opinii, kraju akceptującego i inkluzywnego, ustawa czekała na swój czas już przez dziesięciolecia.
Wiązało się to przed wszystkim z tradycyjnym konserwatywnym systemem wartości wyznawanym przez tajską prowincję, czyli statystyczną większość populacji Królestwa.
Co więcej, nawet Rząd i organizacje państwowe były a nawet często wciąż jeszcze są nie mniej konserwatywne, zatem zwolennicy równości płci mieli spore trudności z nakłonieniem prawodawców i urzędników do zaakceptowania proponowanych od lat zmian.
Zastępca gubernatora Bangkoku Sanon Wangsrangboon ogłosił publicznie, że urzędnicy miejscy będą gotowi rejestrować małżeństwa osób tej samej płci, gdy tylko ustawa wejdzie w życie w styczniu 2025.