Stolica Kambodży – Phnom Penh – to ekscytująca, tętniąca życiem metropolia i wizytówka całego kraju. Oraz znakomity przykład transformacji demokratycznej ostatnich trzydziestu lat.
Od upadku krwawego reżimu psychopaty Pol Pota minęło niespełna 50 lat. Wtedy to, na początku roku 1979, armia wietnamska wkroczyła do sąsiadującej z nią Kambodży i odebrała władzę komunistycznemu dyktatorowi. Należy jednak pamiętać, że reżim Pol Pota nie był w Kambodży osądzony aż do polowy lat dziewięćdziesiątych, a armia wietnamska opuściła Kambodżę dopiero w roku 1989 tym, natomiast ostateczne porozumienia pokojowe podpisano 2 lata później.
Czas pokoju i rozkwitu po okresie tyranii Pol Pota
Ostatnie dwadzieścia pięć lat pokoju przyniosły Kambodży lata odpoczynku po zawirowaniach wojennych i spowodowały, że jej mieszkańcy zaczęli się stopniowo bogacić zamiast koncentrowania się jedynie na przeżyciu trudnych wojennych czasów. Kambodża rozwija się z roku na rok i jest to najbardziej dostrzegalne w jej stolicy.
Drapacze chmur pnące się w górę, nowe i szerokie ulice, zadbane parki i publiczne miejsca nie odbiegają w niczym od innych wielkich miast regionu, a w niektórych miejscach są nawet czystsze, bardziej przestronne i zadbane niż chociażby w tajskim Bangkoku czy wietnamskim Sajgonie.
Odbudowa strat kulturowych i społecznych
Mimo, że Kambodża to kraj w ogromnej większości buddyjski, nie zauważymy w Phnom Penh aż tylu świątyń co na przykład w Bangkoku. Komunistyczny reżim Pol Pota bezmyślnie zniszczył wiele z nich. Tragedię Phnom Penh niech krótko opiszą nam liczby. Twarde dane statystyczne. W momencie przejęcia władzy przez psychopatycznego Pol Pot’a w roku 1975 mieszkało w Phnom Penh ponad 1.7 miliona ludzi. Po roku jego krwawych rządów w skutek ucieczek z miasta, ale również i morderstw i aresztowań, liczba ludności w stolicy Kambodży spadła do poziomu stu tysięcy mieszkańców. Przed ‘PolPotowy’ poziom prawie dwóch milionów mieszkańców odzyskało Phnom Penh dopiero w roku 2015, a obecnie mieszka w stolicy Kambodży prawie dwa i pół miliona mieszkańców.
Zagraniczne inwestycje zmieniają oblicze stolicy
Gros projektów infrastrukturalnych i mieszkaniowych jest w Phnom Penh realizowanych przy pomocy kapitału zagranicznego. Finanse napływają głównie z Chin i już teraz stanowią połowę całości zagranicznych inwestycji w Kambodży. Nowa autostrada łącząca Phnom Penh z Sihanoukville, nowe lotnisko w Siem Reap, elektrownia i nowa strefa gospodarcza w Sihanoukville to jedynie kilka przykładów na prężnie rozwijające się chińskie projekty w Kambodży. Nowe mosty, drogi, budynki mieszkalne jak i komercyjne czy chociażby projekt kolejki naziemnej, już teraz wzbogacają krajobraz Phnom Penh, a kolejne są już w fazie budowy lub projektowania.
Strategiczne położenie Phnom Penh
Cieszy to bardzo, bo Kambodży po prostu te wszystkie rzeczy się należą. Znajdująca się w centrum ASEAN’u, ale też i w zakolu świętej rzeki Mekong, stolica Phnom Penh, to już teraz ważny węzeł komunikacyjny pomiędzy sąsiadującymi z nią Laosem, Tajlandią i Wietnamem. Dystans prawie sześciuset kilometrów z Bangkoku do Phnom Penh obecnie jest możliwy do pokonania samochodem w dziesięć godzin. Budowa w przyszłości lepszej infrastruktury drogowej, łączącej obydwie stolice, ale również budowa autostrady z Phnom Penh do Sajgonu w Wietnamie czy Vientiane w Laosie, spowoduje szybszy i tańszy przepływ towarów pomiędzy sąsiadującymi krajami.
Nowoczesna architektura i odrestaurowane zabytki
Wznoszące się w Phnom Penh coraz wyżej ‘szklane domy’, pięknie kontrastują z tradycyjnymi buddyjskimi budowlami kompleksu pałacowego, lokalnych świątyń jak i po-francuskich budynków kolonialnych. Świeżo odrestaurowane budynki pałacu królewskiego to piękne przykłady tak egzotycznej dla nas orientalnej architektury ‘dalekiego wschodu’.
Spacer po tym właśnie zespole pałacowym i znajdującej się w pobliżu promenadzie przy brzegu mistycznego Mekongu, to najpiękniejsze i najbardziej magiczne momenty wizyty w Phnom Penh. Co roku na horyzoncie miasta pojawiają się kolejne nowoczesne budynki, ale nadbrzeże Mekongu oraz tradycyjne budowle w jego pobliżu, to najpiękniejszy fragment stolicy Kambodży.