Wczoraj w Antara Heritage Center w Dżakarcie miała miejsce spektakularna, unikalna i z pewnością warta wspomnienia uroczystość. Przedstawiciele Indonezyjskiej Agencji Informacji Geoprzestrzennej ogłosili światu „odkrycie” 63 nowych wysp wchodzących w skład wielkiego archipelagu Indonezja. Wyspy o których mowa, rozsiane są po różnych prowincjach i zakamarkach Republiki.
Nowe indonezyjskie wyspy odkryto dzięki zaawansowanemu sprzętowi, takiemu jak Lidar oraz przy wsparciu technologii obserwacji satelitarnej. Położone w prowincjach Bangka Belitung, południowozachodnie Sulawesi, północne Moluki i zachodnie Borneo (Kalimantan) nabiły licznik archipelagu republiki do 17 380 wysp, chociaż co do tej liczby wciąż są różne opinie i rozbieżności.
Narodowy Instytut Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (LAPAN) podaje że indonezyjski archipelag ma wysp 18 307, z kolei według CIA World Factbook jest ich 17 508.
Nic nie zmienia jednak faktu, iż ktokolwiek i jakkolwiek by nie liczył, od wczoraj wysp jest o 63 więcej, co powinno zmotywować młodych odkrywców i przekonać niedowiarków sądzących, że w XXI wieku nie ma już szans na wielkie i mniejsze odkrycia geograficzne.
Warto w tym momencie dodać jeszcze garść wyspiarskich ciekawostek. Prawie 6000 z ogólnej listy wysp Indonezji to lądy niezamieszkane a trzy z nich, Borneo, Nowa Gwinea i Sumatra powierzchną prześcigają Polskę. Myliłby się jednaj, kto sądzi, że Indonezja to najbardziej wyspiarski kraj na świecie. Indonezja zajmuje dopiero 6-te miejsce w rankingu a przodujący Szwedzi doliczyli się u siebie aż 267 570 wysp i wysepek.
Tym nie mniej Indonezja wiedzie zdecydowany prym w bloku państw ASEAN. Na drugim miejscu są Filipiny z 7641 wyspami, Wietnam wyspa ma prawi 4000, Tajlandia 1430, Malezja 879, Mjanma (Birma) 800, Singapur 63, Kambodża 60, Brunei 33 a Timor Wschodni tylko 3. Jedynie pozostający bez bezpośredniego dostępu do morza Laos nie ma wysp na swoim koncie.